Science-BG Форуми Science-BG
Science-BG

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

В момента е: Чет 18 Дек 2014, 08:51
Часовете са според зоната UTC + 3 (DST in action)
 Главната страница » Основни направления » Физика и Астрономия
Кой върти Земята?
Модератори: Bibi, IvO™
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 2 от 2 [26 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2
Автор Съобщение
MitkoS

МнениеПуснато на: Сря 14 Сеп 2011, 23:28    Заглавие:  

Не съм съгласен с тая дефиниция.
След като хората не се отлепят от Земната повърхност и не заминават в Космоса в резултат на тия центробежни сили, то значи такива сили тук на Земята няма и съответно следва, че тя не се върти.

Сега сигурно ще кажеш "има, има такива центробежни сили, ама има и гравитация и затова не се отлепят (хората)".
Това обаче не ме убеждава в нищо, защото по същия начин аз мога да кажа "Няма, няма, нищо че има гравитация"

А сега сигурно ще кажеш "Добре де, а геостационарните спътници ?"
А аз "Ами какво за тях ? Седят си там на 36 000 км стационарно спрямо Земята, какво от това ? Луната е на 320 000 км и не е стационарна, какво от това ?"
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
Христо

МнениеПуснато на: Чет 15 Сеп 2011, 18:03    Заглавие:  

MitkoS написа:
Не съм съгласен с тая дефиниция.
След като хората не се отлепят от Земната повърхност и не заминават в Космоса в резултат на тия центробежни сили, то значи такива сили тук на Земята няма и съответно следва, че тя не се върти.

Сега сигурно ще кажеш "има, има такива центробежни сили, ама има и гравитация и затова не се отлепят (хората)".
Това обаче не ме убеждава в нищо, защото по същия начин аз мога да кажа "Няма, няма, нищо че има гравитация"

А сега сигурно ще кажеш "Добре де, а геостационарните спътници ?"
А аз "Ами какво за тях ? Седят си там на 36 000 км стационарно спрямо Земята, какво от това ? Луната е на 320 000 км и не е стационарна, какво от това ?"

Хората не се отлепят от земята , защото само една малка част от земното притегляне се компенсира от центробежната сила , ако двеге сили бяха равни по големина , тогава хората щяха да са в безтегловност. Точно примерът ти с геостационарните спътници също доказва че земята се върти , защото и спътника се върти синхронно заедно със земята и възникващата центробежна сила се компенсира със привличането на земята. Така че спътникът си стои мирно и тихо горе , без да мърда ни нагоре ни надолу. Също доказателство че земата се върти , е различната по сила земна гравитация на полюсите и на екватора , понеже центробежната сила действа в равнината на въртене на земята то на екваторът земното притегляне е по слабо отколкото на полюсите където няма действаща центробежна сила. И накрая още едно доказателство че земята се върти , е отклонението в равнината на люлеене на махалото на фуко , което се причинява от корлиосовото ускорение или сила , тя е следствие от околоосното въртене на земята и действа перпендикулярно по направлението на земните меридиани , като в двете полу кълба е с различна посока.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
MitkoS

МнениеПуснато на: Чет 10 Ное 2011, 23:32    Заглавие:  

Ей това човеците сме голяма работа, мислим си че всичко около нас се върти.

Как ще ме убедиш, че Земята не е "геостационарния спътник" на някакво тяло в Космоса, намиращо се на 36000 км оттук, което пък тяло ние земляните самонадеяно наричаме "геостационарен спътник" (на Земята) ?

Или пък
Какво пречи да имаме две тела в Космоса (едното е Земята), които си летят нанякъде с еднаква скорост и посока ?
Върнете се в началото
Христо

МнениеПуснато на: Съб 12 Ное 2011, 17:01    Заглавие: Кой върти Земята  

убеждението е в королиосовата сила и разликите в силата на гравитацията на полюсите и екватора. Именно тази инерчна сила королиосовата показва че не земята се върти около оста на стационарният спътник а обратното , че земята се върти около оста си заедно със стационарният спътник . Центробежната сила може да си сменя координатната система , обаче королиосовата сила не .
Върнете се в началото
MitkoS

МнениеПуснато на: Нед 13 Ное 2011, 23:45    Заглавие: Re: Кой върти Земята  

Христо написа:
убеждението е в королиосовата сила и разликите в силата на гравитацията на полюсите и екватора. Именно тази инерчна сила королиосовата показва че не земята се върти около оста на стационарният спътник а обратното , че земята се върти около оста си заедно със стационарният спътник . Центробежната сила може да си сменя координатната система , обаче королиосовата сила не .

Разликите (ако наистина има такива) в силата на гравитацията на полюсите и екватора могат да се дължат например на още непознати и неоткрити свойства на строежа на Земята. Въртенето около оста може и да е, а може и да не е причина за тези разлики.
Обаче нищо не мога кажа за королиосовата сила, защото не знам какво означава "королиосова".
А пък това съвсем не ми харесва:
" ... не земята се върти около оста на стационарният спътник а обратното ... "
Дори и Земята да се върти около оста си, това не означава непременно, че не се върти и около геостационарния "спътник". Може например и двете тела да се въртят по една окръжност в противополижни краища на "въртящ се диаметър" и пак да изглеждат едно спрямо друго "геостационарни". А пък центъра на окръжността да си пътува на някъде в пространството. При това положение, хем всяко от телата се върти около оста си, хем се въртят всяко около другото . Може и по две концентрични окръжности. ... май всичко е въпрос на избор на координатна система.
Обаче срещу тая "королиосова" сила нямам аргументи (засега)
Върнете се в началото
Bibi
Администратор

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон 14 Ное 2011, 08:54    Заглавие:  

Понеже и аз доста съм си мислила за отправните системи и движението, само ще подхвърля до къде стигнах.
Най-простия случай е равномерното праволинайно движение.
Ако си вися някъде в Космоса и наоколо няма никакви други тела, то аз няма как да знам дали стоя неподвижно или пътувам с голяма постоянна скорост.
Ако покрай мен премине MitkoS, вече научавам, че движение в природата съществува. Но отново не знам дали аз се движа, или той, или пък и двамата.
Ако обаче видя много тела наоколо и всички те се движат в една посока, то тогава най-вероятно ще знам, че всъщност се движа аз.
По подобен начин стоят нещата при равноускорително движение по права. Докато трае движението не може с никакви средства да се различи дали нещо (ракета, гащи с перка и т.н.) ме задвижва нанякъде или усещам гравитацията, с която ми въздейства някое голямо тяло.
А планетите се връткат. Защо мисля така? Първо - отдалечено наблюдаваме някоя планета и от нашата точка ясно можем да видим това. Второ - гледаме небето и забелязваме, че всичко се вътри около нас. Тези двете ми стигат, за да кажа, че Земята се върти.

Убедена съм, че собственото въртене на телата е важна част от закона за двете тела. То стабилизира орбитата на Земята около Слънцето. Който си е играл с пумпал, ще се сети. Не можеш да го накараш да застане на носа си, ако не се върти. Но завъртиш ли го около остта му, той започва по своя воля още едно движение - по окръжност. Вярвам, че движението на едно тяло около друго силно зависи от движението около остта.
Върнете се в началото
MitkoS

МнениеПуснато на: Вто 15 Ное 2011, 22:52    Заглавие:  

Bibi написа:
...Убедена съм, че собственото въртене на телата е важна част от закона за двете тела. То стабилизира орбитата на Земята около Слънцето. Който си е играл с пумпал, ще се сети. Не можеш да го накараш да застане на носа си, ако не се върти. Но завъртиш ли го около остта му, той започва по своя воля още едно движение - по окръжност. Вярвам, че движението на едно тяло около друго силно зависи от движението около остта.

Не че съм бил в Космоса, ама съм убеден, че там няма никакви ядове пумпала да застане на носа си без изобщо да се "върти" (...и кавичките не са случайни).

И това за "стабилизирането на орбитата" е под въпрос, след като погледнато от Земята, Луната не се върти около оста си.

ПП. Между другото, знаете ли как най-лесно ще се решава в бъдеще проблема с липсата на гравитация в големите "междупланетни" космически кораби ? На идейно ниво де, как стоят нещата ?
Върнете се в началото
Bibi
Администратор

МнениеПуснато на: Вто 15 Ное 2011, 23:57    Заглавие:  

А ти какво твърдиш? Не можах да разбера твоята теза просто.

Аз си нямам любима теория и затова не споря, само разказвам разни мисли.
А Луната се върти около остта си. Защото ако не въртеше, трябва всяка нейна точка да изминава един и същи път. А то не е така - вътрешните точки минават по-малко от центъра, външните пък минават повече.
Върнете се в началото
Христо

МнениеПуснато на: Сря 16 Ное 2011, 00:27    Заглавие: Re: Кой върти Земята  

MitkoS написа:
Христо написа:

Разликите (ако наистина има такива) в силата на гравитацията на полюсите и екватора могат да се дължат например на още непознати и неоткрити свойства на строежа на Земята. Въртенето около оста може и да е, а може и да не е причина за тези разлики.
Обаче нищо не мога кажа за королиосовата сила, защото не знам какво означава "королиосова".
А пък това съвсем не ми харесва:
" ... не земята се върти около оста на стационарният спътник а обратното ... "
Дори и Земята да се върти около оста си, това не означава непременно, че не се върти и около геостационарния "спътник". Може например и двете тела да се въртят по една окръжност в противополижни краища на "въртящ се диаметър" и пак да изглеждат едно спрямо друго "геостационарни". А пък центъра на окръжността да си пътува на някъде в пространството. При това положение, хем всяко от телата се върти около оста си, хем се въртят всяко около другото . Може и по две концентрични окръжности. ... май всичко е въпрос на избор на координатна система.
Обаче срещу тая "королиосова" сила нямам аргументи (засега)

Цитат:
Разликите (ако наистина има такива) в силата на гравитацията на полюсите и екватора могат да се дължат например на още непознати и неоткрити свойства на строежа на Земята.

Има такива , ето линк от форум където се разискват такива неща http://forum.all.bg/showflat.php/Cat/0/Number/1879388/page/0/fpart/all/vc/1 Но разликите са нищожни , поради което може би не са публикувани в уикипедията . Разлики в теглото ( А не във силата на гравитацията , защото те са две различни понятия които са еквивалентни ) се дължат и на други фактори а не само на центробежната сила , например , гравитационното влиание на луната ( приливите и отливите са пример за такова не драстично изменение в стойността на теглото ) също различната плътност на земната мантия в някои нейни точки , ето тука има доказателства за това http://kjelqzkov.log.bg/article.php?article_id=113484
Цитат:
ето тук е обяснено http://bg.wikipedia.org/wiki/Кориолисова_сила

Цитат:

разбира се че не е задължително земята да се върти около оста си за да е възможно да се върти около друго тяло или точка. Всъщност примерът ти е въртенето на слънчевата система около бари центърът и , това означава че не планетите се въртят около слънцето както някои го знаят , а че всъщност всичките планети заедно със слънцето се въртят около общият си масов или така наречения гравитационен център който се намира някъде в вътрешността на слънцето ето и интересна информация по въпроса за бари центровете на планетите от слънчевата система http://translate.google.bg/translate?hl=bg&langpair=en%7Cbg&u=http://ebooksgolden.com/bb_Selene_R2.html
Върнете се в началото
Bibi
Администратор

МнениеПуснато на: Сря 16 Ное 2011, 21:43    Заглавие:  

@Христо,
//OFFtopic
Постът ти не се виждаше, понеже форумът има проблем с показването на URL, в който има кирилица.
Позволих си да го оправя. Предполагам, че вторият е копие?
Върнете се в началото
Христо

МнениеПуснато на: Чет 17 Ное 2011, 00:12    Заглавие:  

Bibi написа:
@Христо,
//OFFtopic
Постът ти не се виждаше, понеже форумът има проблем с показването на URL, в който има кирилица.
Позволих си да го оправя. Предполагам, че вторият е копие?

Да , не се получи публикуването поради което реших да повторя публикацията , благодаря за съдействието ви , приятен ден Wink
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 2 от 2 [26 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » Основни направления » Физика и Астрономия
:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети