Science-BG Форуми Science-BG
Science-BG

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

В момента е: Пет 23 Авг 2019, 09:32
Часовете са според зоната UTC + 3 (DST in action)
 Главната страница » Разни » Игри » Шах
Шах
Модератори: Bibi, IvO™
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 1 от 1 [14 Мнения]  
Автор Съобщение
dobrin

МнениеПуснато на: Чет 06 Дек 2007, 20:09    Заглавие:  Шах  

Здравейте,

Днес проверих пощата си на един адрес, който чета рядко. Бях приятно изненадан да видя e-mail (с дата март 07 Embarassed ) от стар приятел с линк към вашия форум. Последвах линка, ходих напред назад, блъсках си главата с тия ваши мъчни задачи. Нищо, с изключение на това което знаех от преди, не можах да реша. Предполагам, че е нормално за възрастта ми, на която би следвало да си по-скоро мъдър отколкото умен. Въпреки нараненото самолюбие, ще идвам от време на време да пробвам дали не мога да реша нещо все пак. Гледам, старият ми приятел е много активен тук, ще рече има много свободно време и малко грижи, нещо което много ме радва.

За сега, понеже нищо умно не мога да кажа в другите теми, искам да ви припоня тази стара игра - шаха. Тя, освен че е интелектуално упражнение, удовлетворява първични инстинкти - да се стремиш да наложиш превъзходството си над другия, без при това да се налага до го убиваш (поне физически). Това е което използвам за гимнастика на мозъка. Играя в интернет едно- и пет-минутни игри. Не съм особено силен, но това няма значение, в интернет намираш игра за секунди с истински хора на твоето ниво, каквото и да е то. Две хубави места за игра са:

www.playchess.com
www.freechess.org

Поздравления за хубавия сайт,
Добрин
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
MitkoS

МнениеПуснато на: Чет 06 Дек 2007, 22:53    Заглавие:  

Добре дошъл,
надяваме се да поостанеш за по-дълго.

И не се притеснявай за лошата форма в която казваш че си изпаднал. Редовното посещаване на тоя форум, може здраво да те набръчка. (Имам предвид мозъка.)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
IvO™
Администратор

Местожителство: В другата стая

МнениеПуснато на: Пет 07 Дек 2007, 01:09    Заглавие:  

Здравей, Добрине, и добре дошъл!

Отдавна се каня да отворя една тема за шахматни задачи, но все не ми достигаше време. Шахът наистина е прекрасна игра. По вестници и списания има доста красиви задачи от типа "Мат в 2 хода", "Мат в 3 хода", "Белите започват и печелят...". Бих могъл да поствам някои от тях тук, обаче нямам скенер наблизо, а и както казах - свободното време ми е малко кът напоследък. Така и не намерих някоя читава (шахматна) програмка, чрез която да мога да си нареждам произволно фигури по шахматната дъска и после да си правя "шотове", които да слагам тук. В тази връзка, ако някой е попадал на такава програмка - моля, да даде линк. Обещавам, че скоро ще сложа задачки (ако ми предложите програмка).

thumbup1
Върнете се в началото
Bibi
Администратор

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет 07 Дек 2007, 12:23    Заглавие:  

Ясен имаше такава програма. Но той напоследък се изгуби :(
Ще поогледам дали не ми я е давал.
Върнете се в началото
vuker84

МнениеПуснато на: Съб 08 Дек 2007, 14:29    Заглавие:  

И аз съм от феновете на шаха, макар че допреди две години много рядко играех, защото много губех, а аз мразя да губя. Сега имам към 6000 игри в интернет ( повечето са за по 2мин и 4мин без инкремент) и те са в два сайта:

games.yahoo.com/ch : там има два вида външен вид и определено класическият е много по-добър, затова играя само на него - макар че доста често те изхвърля от игрите поне можеш да създадеш множество маси и по-бързо можеш да играеш играта, която желаеш.
www.pogo.com : добър интерфейс, нормално изглеждащи фигури, единствен недостатък е, че не можеш да играеш на повече от една маса (или съответно да чакаш повече риби на повече от едно място) - препоръчвам го, ако желаете да играете нормално по-дълги игри, с някой когото познавате - дори да ви се разпадне връзката, играта може да се продължи като влезеш отново в приемливо време, докато в яхуто това е равносилно в повечето случаи на загуба; освен това на собствената маса не могат да влизат свободно натрапници, а винаги пита за разрешение - така се премахва възможността някой да ви провали играта като влезе и мести някакъв безумен ход ( макар че ако го изриташ после на яхуто има опции за "undo", така че, ако е за повече време играта няма да е проблем).
Може да се пробвам и на някой от двата сайта, които dobrin е препоръчал, но засега мисля да си спазвам традицията.

Относно проблемa със скрийншотите препоръчвам да си изтеглите irfanview (програма за обработка на изображения) - има си функция скрийншот с определена от вас комбинация от бутони и веднъж стартирана може да правите скрийншот на всичко - не съм сигурен само за филми. Изтеглете си и някой от chessmaster-ите - препоръчвам 10000 или 11000 (Chessmaster Grandmaster Edition) - там има да си наместваш произволна позиция, освен това игрите на Джош Уейцкин с коментар са доста зарибяващи и поучителни, особено за начинаещи играчи.
Върнете се в началото
IvO™
Администратор

МнениеПуснато на: Нед 09 Дек 2007, 18:02    Заглавие:  

Мерси за предложенията, Вукер, ще ги потърся тези игри. Относно "скрийншотите" - май не съм се изразил правилно - "скрийншоти" мога (и знам как) да правя. Просто си търсех подходяща игра, чрез която да си нареждам шахматните фигурки. И тъй като тези 2 неща съм ги наблъскал в едно изречение, излиза че хем си търся шахматна програма, хем че трябва да мога си правя "скрийншоти". Както и да е, грешката се изясни.

rofl_200
Върнете се в началото
vuker84

МнениеПуснато на: Нед 09 Дек 2007, 20:41    Заглавие:  

И аз чета не през редовете, затова съм те разбрал правилно - просто си е много добра програмката chessmaster 10000/11000( програмка е силно казано като се говори за размер по-голям от 1GB), тя ще ти свърши далеч по-добра работа от шахматна образователна гледна точка, отколкото коя да е друга програма, където просто можеш да играеш шах или да редиш фигурки в определена позиция(това май на почти всяка шахматна програма, която съм срещал го има като възможност).
Върнете се в началото
Yasen6275

Местожителство: около София

МнениеПуснато на: Пон 10 Дек 2007, 00:00    Заглавие:  

Bibi написа:
Ясен имаше такава програма. Но той напоследък се изгуби :(
Ще поогледам дали не ми я е давал.
Ясен се загуби защото го налегна много работа. :/ Това което си спомняш биби беше базирано на тази CMS и един плъг ин.
Върнете се в началото
Bibi
Администратор

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон 10 Дек 2007, 09:30    Заглавие:  

Неее, давал си ми и това:
http://www.wmlsoftware.com/

И там си редях позиции.
Върнете се в началото
IvO™
Администратор

МнениеПуснато на: Пон 10 Дек 2007, 17:15    Заглавие:  

Мерси, Bibi, златна си (Ясен и той, де) - точно такова нещо търсех - семпличко - с ясно нарисувани фигурки, малко и изчистено. Тази сутрин направиx един мощен "сърч" на "Замунда"-та и заредих 3-4 шахматни игри за сваляне, най-голямата от които е около 150 МВ. Тези, които Вукера ми предлагаше, също ги има там, но някак си не ме блазни мисълта да свалям, инсталирам (и държа инсталиран) 3 и кусур GB шах за целта да публикувам някоя-друга шахматна задача. Няма да пропусна факта, че повече от игрите, които разгледах, имаха или непоносимо натруфени дъски, или грозен и неугледен вид. Честно, не очаквах чак такова разнообразие. rofl_200 Не ми трябва нито 3D-дъска, нито червени или зелени фигури - искам нещо стандартно (2D, черно-бяло-сиво) и изчистено от всякакъв излишен кич. Като, например, това:

Още тази вечер ще пробвам игричките, които свалям, и ако никоя от тях не ми допадне, ще се съсредоточа на предложението на Bibi.

thumbup1

P.S. Попаднах на един определено велик торент - 5.85 GB - там има АДСКИ много материали, посветени на шаха - програми, игри, книги, трайнъри, хиляди бази данни от партии... дори и шрифтове (TTF) с шахматните фигури - rofl_200 - в крайна сметка тях ще използвам, ако не намеря нищо подходящо наготово.

Ето и линк към "Mega Chess Collection":

http://zamunda.net/details.php?id=106197

В описанието на торента си пише какво точно съдържа той.

gunsmilie

P.S.2. Вижте и тук:

http://chess.free.bg

Обърнете внимание на "Първото ръководство за Chessbase на Български език!"

clap0000 stretche clap0000
Върнете се в началото
IvO™
Администратор

МнениеПуснато на: Съб 07 Юни 2008, 20:15    Заглавие:  

Най-после намерих една семпла програмка [~ 6 МВ] и тя е идеална за направата на позиции. След малко ще направя сефтето на първата шахматна задача.

thumbup1
Върнете се в началото
Yasen6275

Местожителство: около София

МнениеПуснато на: Пон 09 Юни 2008, 21:45    Заглавие:  

Да беше казал и коя е програмата notworki
Върнете се в началото
IvO™
Администратор

МнениеПуснато на: Пон 09 Юни 2008, 22:31    Заглавие:  

Yasen6275 написа:
Да беше казал и коя е програмата notworki

Програмката се казва "WinBoard", версията е 4.2.7. За съжаление, не помня откъде точно я дръпнах, защото бях предприел масивно търсене. Както и да е, ще я намериш нейде из Нет-а - още повече, че е безплатна. Първоначално дъската не изглежда точно както на задачите, които поствам, но с малко модификации по настройките можеш да я направиш същата. В краен случай, ще ти постна моите настройки.

Пробвах и програмката, предложена от линка на Bibi (т.е. тази програмка, която ти си й давал) - "ChessPad" (там са две игрички, но другата е платена и е само "trial") - тя също става, но не помня кое точно не ми хареса в нея (май настройките й бяха прекалено семплички), въпреки че също е безплатна и е под 1 МВ (инсталационна).
Върнете се в началото
ISTORIK

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Чет 09 Фев 2012, 14:52    Заглавие:  

Здравейте и от мен!

Ето едно място в българската част на интернет, където може да се играят директни или кореспондентни шахматни партии:

http://chess.nauka.bg/

Когато играете кореспондентен шах, трябва да имате предвид факта, че разполагате с 14 дни, за да преместите своята фигура. Ако изпуснете срока, системата отчита край на играта и загуба за онзи играч, който е пропуснал да изиграе своя ход.

Внимание! Този раздел на сайта "Българска наука" изисква допълнителна регистрация, отделно от регистрацията във форума.

http://nauka.bg/forum/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 1 от 1 [14 Мнения]  
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » Разни » Игри » Шах
:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети